Dotacje

Założenie własnej firmy wymaga odpowiednich środków finansowych. Często jesteśmy zmuszeni do zadłużania się w tym celu. Na szczęście, od jakiegoś czasu funkcjonują pewne projekty, dzięki którym możemy zdobyć bezzwrotne dotacje, które ułatwią lub umożliwią nam otwarcie przedsiębiorstwa.

Dzięki wejściu do Unii Europejskiej, zyskaliśmy dostęp do wielu programów. Są to np. Innowacyjna Gospodarka oraz Kapitał Ludzki. Dzięki nim możemy otrzymać całkiem pokaźne dotacje na początek działalności. Aby taką dotację otrzymać należy w odpowiednim czasie złożyć wniosek uzupełniony o biznesplan. Komisja danego programu ocenia nasz projekt i decyduje o przyznaniu dotacji. A chodzi tu o nie małe kwoty. Maksymalna dotacja z Unii Europejskiej to nawet 40 tysięcy złotych. Z taką kwotą można już zacząć poważne działania, dzięki którym nasz biznes może rozwinąć skrzydła w dość szybkim tempie.

Innym popularnym sposobem na pozyskanie funduszy do rozpoczęcia działalności gospodarczej, są dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy. Głównym warunkiem otrzymania takiej dotacji jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Po spełnieniu szeregu kryteriów, w tym złożenia wniosku wraz z biznesplanem, możemy otrzymać kwotę sięgającą około 16 tysięcy złotych.

Jak widać, dotacje to często jedyna szansa na wyrwanie się z bezrobocia. Uzyskanie ich nie jest wcale takie trudne, jak niektórym mogłoby się wydawać a dzięki funduszom tego typu możemy ruszyć z ciekawym pomysłem, który nie miałby szans wypalić bez odpowiednich środków finansowych.